fbpx

Jak zchladit angličtinu přes léto, aby úplně nevychladla?

Konečně nastaly prázdniny! Děti se jich nemohly jistě dočkat, přestože minulý školní rok byl ve všech ohledech “zvláštní” a děti ho velkou většinu strávily doma. 

Už nějakou dobu tady máme léto v plném proudu. Sluníčko pálí tak, že se nedá moc pracovat na zahradě, trávíme více času u vody nebo schovaní pěkně ve stínu a chládku. Domácí povinnosti jdou většinou stranou, však se většina času tráví někde venku, na výletech… Letos se mi podařilo přečíst v těchto parných dnech už několik knížek. Konečně mám pocit, že mám čas i na sebe. 🙂

Když nemůžeš, přidej víc!

Zároveň cítím, že mé studentky začaly polevovat a angličtinu odsunuly na druhou kolej. Z vlastní zkušenosti vím, že co se jednou nechá ladem, už se k tomu později špatně vrací a navazuje. Spousta studentek se po prázdninách vrací do kurzů a začíná od začátku, nebo minimálně s nižší jazykovou úrovní. A není se čemu divit.

Stačí ale docela málo k tomu, abyste na své angličtině nepřestala makat i přes prázdniny! Pro své nejvěrnější studentky jsem letos připravila překvapení, které jim bude angličtinu připomínat každý den – domácí úkoly na magnetkách, které budou mít pěkně na očích – tam, kam všechny zavítáme několikrát denně – na ledničce. Ženy si mohou různé úkoly namíchat podle svého času, chuti a nálady, a pro ty nejmenší jsem připravila magnetky s jazykolamy, které mají blahodárné účinky na zlepšování jazyka.

V učení cizího jazyka je důležitá vytrvalost a pravidelnost. Jakou aktivitu k tomu zvolíte, je čistě na vás!

Co mám pro vás?

Také pro vás jsem něco připravila – interaktivní kalendář s úkoly, na kterých můžete samostatně pracovat. Můžete si je sama namíchat, kalendář vytisknout a pověsit na ledničku, aby ani vaše angličtina přes léto nevychladla! Stáhnout si ho můžete zde.*

 *Doporučuji otevřít v Google Chrome!

Věřím, že si najdete alespoň chvíli ve svém rozvrhu, dle svých časových možností a že si vyberete takové aktivity, které budou bavit právě vás. Důležité je také aktivity střídat, abyste na některou důležitou část jazyka nezapomněla. Všechny důležité části zobrazuje následující dlaň. Klidně si ji vytiskněte a mějte vždy po ruce. Stáhnout si ji můžete zde.

Kde začít?

V každém jazyce se zaměřuje na 4 jazykové dovednosti čtení, psaní, mluvení a poslech. Já si dovolila ještě přidat zábavu. Ne všichni, kteří se učí jazyk, si ho při používání dokáží užívat a používat ho s nadšením a radostí. Zábava v používání jazyka je další velice důležitý um, ke kterému se můžete i vy dopracovat.

Soubor s kalendářem funguje tak, že si aktivity namícháte na dny, kdy je budete chtít dělat a soubor si pak vytisknete na viditelné místo. Aktivity slouží jako inspirace, čemu se můžete věnovat, formu a obsah si volíte sami. Už fakt, že jste za výběr činnosti sama zodpovědná, vás nutí zamyslet se nad vaším studiem a přináší obrovské benefity. 😉

Zároveň vám také přikládám pár tipů, kterým se v rámci jednotlivých jazykových dovedností můžete věnovat:

Psaní (writing)

  • Pište si slovníček (Keep a vocabulary list)
  • Pište si anglicky deník (Write a diary in English)
  • Veďte si kalendář v angličtině (Keep your calendar in English)
  • (Pře)pište si recepty do/v angličtině (Write recipes in English)
  • Sepisujte si nákupní seznamy (Make shopping lists)
  • Pište texty a komentáře na sociálních sítích v aj (Text and comment on FB in English)
  • Dělejte si seznamy toho, co je potřeba udělat (Put down to-do-lists)

Mluvení (talking)

  • Metoda „stínování“ – opakujete to, co slyšíte (TV, rádio, podcast…) (Shadowing)
  • Mluvte si sama pro sebe – kdekoliv, cokoliv (Self Talk)
  • Udělejte si nebo si kupte konverzační kartičky (Create (or buy) little cards with various questions and talk about them)
  • Vemte si jakýkoliv obrázek z letáku, časopisu, novin, nebo použijte vaší fotografii a komentujte jí (Picture describtion)
  • Mrkněte z okna a popište situaci za ním (použít můžete také stránky WindowSwap…)
  • Najděte si kamarádku po internetu a domluvte si konverzaci po Skype/Zoom/Teams

Zábava (fun)

  • Uháčkujte maňáska pro vnouče, sestavte zvířátka origami, uvařte si podle receptu, postavte třeba zeď nebo se naučte základní konverzaci v jiném (světovém) jazyce podle návodu v angličtině na YouTube. Jak si vytvořit skleničku vděčnosti naleznete také na mém blogu.
  • Zacvičte si podle Jillian, Boho Beatiful, Hour of Power nebo Joe Wicks
  • Pusťte si meditaci
  • Najděte si na mapě místo kdekoliv na světě, kam byste se chtěla podívat a naplánujte výlet po okolí a dopravu sem
  • Zahrajte si deskovku v angličtině. Jak na ně online jsem psala v tomto článku.
  • Dejte se na dietu s angličtinou. Mou zkušenost popisuji tady.

A to nejdůležitější: užívejte si léta při učení cizího jazyka!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Míša Karkošková