fbpx

Anglické pomůcky z dětského pokojíčku

Hledáte pomůcky pro výuku své angličtiny, které nestojí majlant a vsadím se, že je máte doma pěkně po ruce? Chcete procvičovat angličtinu jinak než vyplňováním cvičení a šprtáním gramatiky? Potom čtěte dále. V článku jsem pro vás sepsala 10 pomůcek z dětského pokojíčku. Máte-li děti, které s vámi vyrůstají, pak kromě funkcí rodiče,vychovatelky, ošetřovatelky, uklízečky, pradleny, kuchařky, švadleny, animátorky, sportovního kouče, hlídačky a dalších, zastáváte také mimo jiné funkci jazykového lektora. Denně s dětmi komunikujete, vysvětlujete jim odpovědi na jejich otázky (nejenom “Proč?”), ukazujete, popisujete, hrajete si a učíte je různé role. Většinou přemýšlíte nad tím, jaké hračky pořídíte nebo doporučíte dalším členům rodiny k pořízení s ohledem na věk svých ratolestí, funkce hračky, výchovné a vzdělávací prvky a v neposlední řadě cenu. Tento proces probíhá většinou intuitivně, buď to děláte jak nejlépe umíte nebo když si s něčím nevíte rady, sbíráte informace a recenze na internteru nebo od svých kamarádek.

Jak přemýšlí jazykoví lektoři nad pomůckami k výuce angličtiny?

Tak nějak, ale už plánovaně, přemýšlí většina jazykových lektorů. Hledáme ty nejlepší zdroje, materiály, jazykové prostředky, didaktické pomůcky a metody, abychom díky nich co nejlépe, hravě a přirozeně předali jazyk vám, studentům. 

Ještě pořád se setkávám s názory, že jazyk se musí “nadrtit”. Pořád existují studenti (nebo rodiče malých žáků, kteří se tak kdysi sami učili a věří, že je to nejšťastnější volba), kteří vyžadují vyplňování cvičení, překládání vět nebo české učebnice. A nevidím na tom nic špatného. Někomu tento styl výuky vyhovuje a posunují se i tak dále. Jenom už to jde dávno jinak a výše zmiňované “biflování” může být skvělým doplňkem k ještě skvělejším lekcím bez nich. O výuce slovní zásoby se můžete dočíst také tady.

Zkoušeli jste někdy nad svým jazykovým studiem přemýšlet tak, jak to děláte, když učíte své malé děti?

Jazyk je živý, když se zastavíte, otevřete oči a začnete poslouchat, je všude kolem vás. A když to ještě pořád nevidíte, ukážu vám deset pomůcek z pokojíku mých kluků, které ráda používám při svých lekcích a poslouží skvěle i vašemu jazykovému samostudiu. Pokud máte děti, většinou máte i tyto z nich:

1) Kuchyňka

Je skvělá na procvičení slovní zásoby: části kuchyně, kuchyňské náčiní a vybavení, recepty, vaření… Mluvením procvičíte také přítomný čas průběhový (co kdo dělá – vaří, míchá, sype, lije…), rozkazy (uvař, otevři, nakrájej…).

Většinou na konci lekce, kterou věnujeme s klienty vaření ještě shrneme, co jsme jak dělali a používáme taky minulé časy.

2) Ponk

Že to je jenom klučičí záležitost? 

Sama používám šroubovák snad stokrát týdně při výměně baterek v hračkách, ovladačích nebo elektrických svíčkách.

 Kladivem si semtam přitluču nově zarámované fotografie nebo přivrtám háček na pyžámka. 

Skvěle si procvičíte modální slovesa (moci/umět, (ne)měl bys, muset/nemuset/nesmět  apod.) při podávání instrukcí o tom, jak s nářadím zacházet nebo přítomný čas průběhový (co kdo právě dělá), přítomný prostý (jak často které aktivity (ne)děláte), minulý (co jste kdy a jak dělali) nebo předpřítomný (zatloukla jsem hřebík, vyvrtala jsem díru, usekla jsem větev…).

3) Obchůdek

Kromě různých druhů ovoce, zeleniny, nápojů a cukrovinek natrénujete potřebné fráze v obchodě (na co se ptá prodavač a co potřebuje zákazník), osvěžíte si čísla (počítání peněz a výdavku), udávání množství (počítatelná a nepočítatelná podstatná jména) a třeba zdvořilostní fráze (pozdravy, poděkování, poprošení, rozloučení).

4) Knížky

Máte doma spoustu dětských knížek i když nejsou v angličtině? Vůbec nevadí, skvěle poslouží vašemu pokroku i tak.

Koukejte do nich, popisujte věci, zvířata, lidi, počasí, budovy, dopravu, koníčky, pravidelné aktivity… Čím obrázkovější knížky, tím lépe pro vás. 

Doporučuji např. Knížky Jaro, Léto, Podzim a Zima Rotraut Susanne Bernerové, Rok ve školce Przemyslava Liputa nabo Rok v lese Emilie Dziubakové.

5) Auta

Klučičí dětské pokoje jsou plné aut.

 Můžete je porovnávat (větší x menší, největší x nejmenší, dražší x levnější, rychlejší x pomalejší…), naučit se jejich části (přední x zadní okno, boční okna, nárazník, blatník, spojka, brzda, plyn…), povinnou výbavu, dopravní značení, důležité fráze při cestování, autonehodě

Až příště pojedete autem do Chorvatska a něco se pokazí, budete hrdinou v autoservise.

6) Vláčkodráha

Vláčky můžete také porovnávat (kratší, delší), počítat vagóny, měřit náklad, vymýšlet dráhu, instruovat, co kam dát a třeba i popisovat cestu vlakem. 

Kolem čeho jedete, co vidíte napravo/nalevo? 

Naučte se koupit si lístek, zjistěte, kdy jede další vlak a kde musíte přesedat.

7) Logické hry

Milujeme hry Mindok. Jsou logické, pěkné, barevné a baví. 

Přemýšleje u nich nahlas. Např. u Červené Karkulky můžete popisovat: kde je vlk nebo karkulka (předložky – před stromem, za stromem, vedle stromu/domu, v domě, pod domem…), kam dát který dům apod.

8) Pexeso

Pexesem trénujete paměť prostorovou, vizuální i logickou

Naše pexeso z Albi dílny navíc mluví a vydává zvuky, takže trénujete i zvukovou paměť

Věřím, že pexesa najdete v každém pokoji a procvičíte rozmanitou slovní zásobu. Obrázky navíc slouží k dalšímu popisování.

9) Postavičky z Mekáče

Někdy jedeme “za odměnu” do Mc Donaldu na Happy Meal a odvezeme si figurku nebo panáčka

Ty můžete taky najít v Kinder vajíčkách a přestože jsou malými lapači prachu, kteří pekelně bolí, když se válejí na zemi a šlápne se na ně, můžete je skvěle využít k rozvoji vašeho jazyka.

Mé děti si hrají na koncerty, pořádají vystoupení, divadla, soukromé koupací akce ve vaně, popisují, co mají figurky na sobě, co jejich superhrdinové umí a dokáží, počítají kolik jich je, porovnávají je a mluví s nimi.

10) Zvířátka a mapy

Mapy jsou skvělým pomocníkem při učení států a národností, kulturních rozdílů, zvyků, tradic a obyčejů

Hodně je propojujeme se zvířátky Schleich, které vypadají jako živé.

Popisujeme zvířata: kolik mají noh, křídel, ocasů? Čím se živí, jaké mají využití, bioritmy a kde se vyskytují? Stavíme je na mapu, stavíme jim přístřeší (třeba z lego kostek) fotíme si je a hrajeme si s nimi na ZOO nebo cirkus.

Nabídla jsem vám 10 nástrojů, které vám mohou být nápomocné při vašem domácím samostudiu. Tyto pomůcky najdete ve většině dětských pokojíčků. Vezměte si k ruce také slovník a přesuňte se do pokoje. Začnete v bezpečném prostředí, kde vás nikdo nebude kritizovat za to, že něco řeknete “špatně”. A mluvte – nahlas – sami se sebou, s hračkami, se svými dětmi… Získáte sebevědomí, propojíte obraz se zvukem a kognitivním myšlením a hlavně se rozmluvíte a posunete dále.

Právě jsem dokončila svůj ebook Hrajeme si s anglickými časy, ve kterém přináším typy na aktivity na procvičení přítomných časů s detailním návodem jak na ně. O čem je a co obsahuje se dočtete tady.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Míša Karkošková