Metod na naučení slovní zásoby je nespočet. V minulém článku jsem psala o tom, jak (ne)učit slovíčka malé děti. To se samozřejmě dá aplikovat i na dospělé, ale ti se učí úplně jinak než malé děti.
Jelikož máme všichni odlišné predispozice, jazykové nadání, učební styl i další zájmy a priority, různé metody fungují na různé studenty odlišně. To, že se Bláža naučila anglicky za tři měsíce sama doma pomocí učebnice nemusí znamenat, že se to nenaučím také. Třeba zrovna já potřebuji hodně poslouchat a mluvit a učebnici k tomu nepotřebuji vůbec.
Tipy studentů - víte, jaká jste studentka?
Při výuce jsem si všimla dvou základních archetypů studentek:
- Studentky, které v učení postupují pomaleji. Jsou systematické, učí se do hloubky a postupně. Tyto studentky dávají přednost gramaticko-překladovým cvičením, překládání, vyhovují jim učebnice (navíc s českým překladem). Rády v cílovém jazyce píšou a čtou, ale většinou se ostýchají mluvit kvůli možným chybám. Slovíčka se učí systematicky, tvoří si seznamy, vyrábějí kartičky nebo kreslí myšlenkové mapy.
- Ty, které se učí rychleji a nekladou takový důraz na prohlubování znalostí. Nevyžadují práci s učebnicemi a když ano, tak s jednojazyčnými (v cílovém jazyce) a vyhovuje jim komunikativní styl výuky (např. Callanova přímá metoda). Nedbají moc na chyby a snaží se co nejvíce komunikovat. V cizím jazyce dominují v mluvení a poslechu. Slovíčka se učí přirozeně spojením s pohybem, emocemi a reagováním v akci.
Oběma skupinám vyhovují jiné metody učení se nejenom slovní zásoby. Ani jedna skupina není lepší nebo horší. Je velice důležité vědět, jakým způsobem se jazyky učíte právě VY, protože to ovlivňuje celý proces vašeho učení!
Víte, do jaké skupiny patříte a jak se slovíčka učíte rád/a právě vy?
Z výzkůmů je známo, že si většina lidí zapamatuje:
5 metod pro učení se slovní zásoby
O metodách vhodných pro učení se slovíček by se dala napsat celá kniha, níže přináším 5 nejčastějších a nejvíce funkčních z nich:
Slovíčkové seznamy (Slovníčky)
Možná si ze školy pamatujete linkované sešity přeložené na tři části? Dneska už dokonce koupíte sešity s předlinkovanými sloupečky, kam si zapíšete slovíčko anglicky, jeho výslovnost a český ekvivalent. Slovíčka pak můžete řadit podle abecedy, tématu nebo jednotlivé lekce, které se právě věnujete.
Výhodou je, že si slovníček můžete nosit vždy při sobě a slovíčka kdykoliv zopakovat. Velkou nevýhodou je, že se učíte izolovaná, nic neříkající slovíčka bez kontextu, a to není úplně ideální.
Ze zmiňovaného seznamu procvičíte pouze čtení a vizuální stránku. Slovíčka je potřeba se učit nahlas a často je opakovat.
Sama mám však tuto metodu nejraději. Níže vám prozradím, jak s ní pracuji a „tuním“ si ji k dokonalosti.
Kartičky (flashcards)
Dříve jsem si vyráběla kartičky a na jednu stranu psala slovíčko česky (popřípadě si ho doplnila jednoduchou malůvkou) a na druhou anglicky s výslovností. Mít zapsanou výslovnost je velice důležité pro její správné naučení. Místo kartiček můžete také použít lepící papírky (tzv. „sticky notes“ nebo „post-it notes“) a nalepit si je přímo na věci kolem sebe. (Skvělou inspirací vám může být český film Na střeše (2019) Jirky Mádla.) Dosáhnete ještě kvalitnějšího vizuálního propojení slovíčka s daným předmětem.
V dnešní době existuje široká škála aplikací, která vám tvorbu kartiček velice usnadní. Quizlet, Anki, Memrise jsou jedny z nejznámějších. Kromě toho, že si můžete sady sama vytvořit, můžete také využívat již předpřipravených sad učitelů jazyků po celém světě. Slovíčka si můžete poslechnout s kvalitní výslovností, zahrát si hry na jejich lepší zapamatování a upevnění nebo si vytisknout jejich seznamy.
Appky v mobilu máte navíc v kapse kdykoliv se vám během dne naskytne nějaké časové okénko, třeba při čekání na autobus, v čekárně nebo při cestování a můžete ho správně využít.
Myšlenkové mapy
Myšlenkové mapy slouží k uspořádávání informací do logických celků, díky kterým si v mozku vytváříte asociace a slovíčka se mu lépe pamatují. Mapy si můžete vytvářet sama do sešitu nebo pomocí programů na počítači. Nemusíte si tvořit mapy pouze slovní, ale doplnit je můžete také o (barevné) obrázky.
Využít můžete například aplikace jako Miro, coggle.it nebo kalo.com.
Na myšlenkových mapách je postaven slovník Olomouckých tvůrců Tomáše Bednáře a Suzanny Gearing VOCABULARY MAPS. Mám ho moc ráda, ale z vlastní zkušenosti vím, že nesedí všem mým studentkám. Myšlenkové mapy by měly být tvořeny individuálně a na míru tak, jak se pojí myšlenky v hlavě každé z nás. Rozhodně si jej vyzkoušejte, třeba právě vám sedět bude.
Metoda Gold list
Tato stará metoda je používaná především polygloty a jeho nejznámější česko-slovenskou propagátorkou je Lýdia Machová z www.languagementoring.com. Podrobně si o ní můžete přečíst v jejím e-booku nebo na webových stránkách výše.
Metoda je založená na sešitě, kam si každý den systematicky zapisujete novou slovní zásobu. Tuto zásobu si neopakujete ani neprocvičujete, ale pokračujete stejným způsobem každý den, dokud se po určité době ke slovní zásobě z prvního dne vrátíte, přečtete si ji znovu a vypíšete si zkrácený seznam slovíček, které vám neutkvěly v hlavě. Pokračujete v opakování dalších dní, ale přitom stále pracujete na nové slovní zásobě. Pokračujete tak dlouho, dokud vám zůstane pouze krátký seznam.
Sama jsem tuto metodu vyzkoušela, a přestože si myslím, že má úspěch a funguje, moc mi nepasovala do mých vytížených pracovních dní a po čase jsem si na sešit nenašla čas.
Metoda nemetoda
Přečetla jste až sem a stále jste tu svou metodu neobjevila? Nezoufejte! Jsou lidé, kteří k učení cizího jazyka žádnou metodu, sešit, list, kartičky ani seznamy nepotřebují! A není jich málo
Třeba můj Tom nikdy do angličtiny neměl ani sešit. Jazyk se začal učit, když jsme začali cestovat. Nepřečetl jedinou knížku, vyplnil pouze několik gramatických cvičení (po mém dlouhém nátlaku), ale nikdy do žádné učebnice dlouho nekoukal.
Poslouchal cizí rádio, kopíroval ostatní lidi, četl v jízdních řádech, luštil slovíčka z časopisů, které ho zaujaly, sjížděl videa na Youtube s návody, opravami, stavbami, četl informační letáky, prospekty, plánoval výlety, hledal na internetu… podobně, jako se učí rodilí mluvčí.
Namítnete, že měl výhodu toho, že byl v zahraničí tímto vším obklopený a nic mu nezbývalo?
Toto všechno se dá v dnešní době zařídit doma z obýváku. Potřebujete mobil, tablet nebo počítač a dobré internetové připojení. Více o individuálních online lekcích se můžete dočíst zde.
Jak se učím (izolovaná) slovíčka já?
Můj projekt jsem pojmenovala: „Učím se anglicky“, protože i já se po všech těch letech stále učím. Někdy mě přepadne depka, kolik toho ještě je, co vlastně nevím, ale začínám se smiřovat s faktem, že jazyk je otázka „doživotí“.
V knížce, filmu, seriálu, na každém rohu se může objevit něco, co jsem ještě neslyšela, co je pro mě nové.
V tom momentě zastavuji film, odkládám knížku a běžím hledat na mobilu. Slovíčko najdu ve slovníku, znovu si pustím jeho výslovnost, několikrát si jej zopakuji NAHLAS, a ještě kouknu na příkladové věty v kontextu.
Nejvíce nejsuprovější pomocník na učení slovíček je eJOY English, o které jsem psala v jednom z předchozích článků – díky eJOY si slovíčko přečtu – vidím ho, pustím si výslovnost – slyším ho, podívám se na video s příkladovými větami nebo frázemi – vidím ho, slyším ho, propojím si ho s obrazem a emocemi a taky si danou větu nebo frázi parafrázuji – dělám pomocí metody „shadowing“, o které jsem také psala již dříve.
Není možná, abych nové slovíčko někdy zapomněla 😉
Tunning slovníčkových seznamů
Jak se ale poprat s dlouhými seznamy slovíček?
Někdy je to třeba. Probírá-li se nový tematický celek, učíte-li se na zkoušku, státnice…
Pro tyto případy používám seznam, ale čtyř-sloupečkový. Nikdy nepoužívám jen tři sloupečky.
Velice důležitý (a vím, že na to spousta mých studentek hřeší) je sloupeček s výslovností. Není třeba slovíčko po slovíčku vyhledávat zvlášť, ale celý seznam s výslovností si můžete vygenerovat pomocí PhoTransEdit. (Výslovnost je potřeba si zkontrolovat. Například sloveso číst – read – se v minulém a 3. tvaru píše stejně, ale jinak vyslovuje, takže by zde program udělal chybu).
Sloupečky česky a anglicky (nebo naopak) nemusím vysvětlovat.
Čtvrtý sloupeček mám právě na poznámky z eJOY English. Kreslím si sem obrázky, abych si slovíčko připomněla, vypisuji věty, které mě zaujaly…
Přestože se tedy jedná o seznam, každé slovíčko si samostatně projdu na eJOY a snažím si ho „užít“ a zapamatovat!
Jaké metody fungují na vás? Jaké vychytávky máte? Ráda se přiučím 🙂
Nezapomeňte si stáhnout ebook ZDARMA a připojte se do mé nové Facebookové skupinky Učím se GRAManglicky, kde si s ženami radíme jak na gramatické úlohy a cvičení! Přidat se můžete zde>>.
Jsem vášnivá lektorka angličtiny, jazyková mentorka a autorka ebooků o angličtině.
Ráda probouzím v malých i velkých nadšení pro angličtinu a věřím, že se ji dokáže naučit úplně každý.
Vedu individuální online lekce pro ženy a malé děti do 5. třídy.
Díky svým dlouholetým zkušenostem ze zahraničí pomáhám cestovatelským snílkům roztáhnout křídla a dávám jim jazykovou svobodu plnit si na cestách své sny.
Pingback: Učte se angličtinu posloucháním písniček - Michaela KARKOŠKOVÁ
Pingback: Anglické pomůcky z dětského pokojíčku - Michaela KARKOŠKOVÁ