fbpx

Učte se angličtinu posloucháním písniček

Svým studentkám se snažím neustále opakovat, že angličtinu se člověk nenaučí pouhým „sezením v lavici“, které se mimochodem pro mnohé od minulého roku díky online lekcím změnilo ve válení se v posteli, posezeníčku na lehátku na sluníčku nebo třeba v turecký sed v pohodlí vašeho gauče. 😊

V dnešní době můžete mít své lekce odkudkoliv. Nejvíce však jazyku dáte, budete-li se mu věnovat pravidelně i mimo ně.

Jednoduchou činnost, kterou můžete zařadit do svých aktivit kdykoliv během dne je bezesporu poslouchání hudby. Je jedno, jestli máte ráda rock, pop, country, „oldies“ nebo to, co momentálně frčí v hitparádách. Svou angličtinu můžete posunout na vyšší level na jakémkoliv žánru. 😉

Poslouchání hudby má své výhody:

  1. Slovní zásoba a fráze se v písničkách opakují.
  2. Nejenom, že se opakují v písničce, ale určitě si tu svou oblíbenou pustíte ještě několikrát, takže se vám slova a fráze zaryjí pěkně do paměti.
  3. Přistihla jste se někdy pobrukovat si písničku, u toho ťapkat nohou, pohupovat se, klepat do stolu nebo rovnou tancovat? Určitě ještě s úsměvem na tváři. Písničky v nás vyvolávají emoce. Emoce, pohyb a slova propojují mozkové hemisféry a vznikají propojení, která se skvěle pamatují.
  4. V písničkách se objevují hovorové výrazy, které se jen tak na lekcích angličtiny ani z učebnic nenaučíte.

Se čtvrtým bodem souvisí také jedna NEVÝHODA, která mě s učením cizího jazyka pomocí písniček napadá, a to je fakt, že tím, že se do písniček pasují slangová slová, gramatické jevy, idiomy a někdy i slovní zásoba, která je typická pro určitou zájmovou skupinu, mohou být pro některé studenty (hlavně začátečníky) trošku matoucí.

Více inspirace, jak se učit slovní zásobu najdete v tomto článku.

V písničkách (ostatně stejně jako ve filmech) hodně uslyšíte neformálně zkrácené hovorové výrazy, jako např.:

(Klepnutím na výraz získáte odkaz na písničku, ve které můžete daný jev slyšet.)

TIP! Tato spojení jsou hovorová. Není je proto vhodné používat ve formálním jazyce a už vůbec ne ve formálním psaném textu!

Jak při poslechu postupovat?

Najděte si písničku, která se vám líbí.

  1. Poslechněte si ji a zkuste si vypsat slova, kterým nerozumíte.
  2. Najděte si text písničky. (Do vyhledávače napíšete jméno písně a za ni slovo LYRICS.) Pokud posloucháte přes Youtube, nabízí se pod videem možnost: ZOBRAZIT VÍCE, po jehož rozkliknutí bývají přepisy vedle videa. Můžete si také nastavit v Youtube titulky a číst zároveň s videem, nebo na něm zadat jméno písničky a za to napsat: KARAOKE, což vám umožní zazpívat si písničku s melodií.
  3. Slova, která neznáte si vyhledejte ve slovníku. Někdy je třeba hledat celou frázi nebo větu, protože může obsahovat kolokace nebo idiomy, což jsou určitá spojení, které doslovným překladem do cílového jazyka nedávají smysl. Můžete také využít aplikaci eJOY, o které píši podrobněji v nedávném článku.
  4. Pamatujete si, když jsme jako mladí četli „Bravíčko“ a ke konci časopisu byla stránka věnovaná překladu některé z aktuálních písniček? Dodnes existují stránky, které překládají texty písní. Pokud se chcete podívat, jak už písničku někdo přeložil, stačí si opět pohledat ve vyhledávači.
  5. Naučte se název písničky a slova v ní správně! Když jsme cestovali po Zélandu a potkali se s jedním Maurem, proběhla debata o oblíbených zpěvácích a kapelách. Můj Tom, hrdý posluchač Boba Marleyho, v hlavě zapátral po jeho oblíbené a pronesl: „Aj šata šerei!“ Schválně, uhádlia byste, která to je? 😊 Určitě se ráda chodíte pobavit na zábavy a často běžíte poprosit DJeje o tu vaši oblíbenou. Je to drobnost, ale díky ní nenápadně pracujete na své angličtině.

Při poslechu anglických písniček je docela sranda pozorovat, jak někdy jejich melodie ani texty neodpovídají třeba videoklipu. Kolikrát zní písnička vesele a zpěvně, přitom, kdyby si znal člověk její text a slova, kolikrát by se červenal, nebo by taková slova ani nevypustil. To je další dobrý důvod, proč si přečíst text. 😉

Aplikace na poslech písniček

S poslechem písniček vám může pomoct aplikace „Lyricstraining“. Sama po ní sahám a procvičuji si texty písniček kdykoliv mám chvilku čekáním na autobus, lekci, v ordinaci, nebo jako relax večer, když dám děti spát. Můžete na ni pracovat na počítači, nebo si ji stáhnout do mobilu. Existuje verze zdarma i rozšířená placená.

Vyberete si písničku podle názvu nebo interpreta, zvolíte si její úroveň a styl, jak si ji chcete procvičit. Můžete si tak zazpívat karaoke, doplnit slova nebo je vybrat z výběru. Určitě moc doporučuji vyzkoušet!

Písničky v mých hodinách

I v mých hodinách se studentkami často posloucháme písničky. Snažím se jim vybírat takové, které jsou jim blízké, které prakticky ladí k tématům, kterým se právě věnujeme, nebo obsahují gramatické či slovní struktury, které je potřeba procvičit.

Dvě takové jsem pro vás nachystala na ukázku. „Home“ jsem využila na procvičení částí domu a domácích prací, „Ironic“ na téma přídavná jména. Klikněte na interpreta a vyplňte si cvičení. 🙂

Které jsou vaše oblíbené písničky? Máte je taky nějak tematicky rozdělené?

1 názor na “Učte se angličtinu posloucháním písniček”

  1. Pingback: Youtubová videa do ucha? Proč ne? - Michaela KARKOŠKOVÁ

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Míša Karkošková