fbpx

„I cesta může být cíl.“ Aneb jak vědět, jak vykročit a kam pokračovat?

Ať už s angličtinou začínáte, znovu začínáte, začínáte po několikráte, nebo jste na už docela dobré úrovni, je super nápad stanovit si cíle, vědět, kde právě jste, kam směřujete, a čeho byste chtěla dosáhnout.

Uvařte si dobrý šálek čaje nebo kávy, nalijte si klidně pohárek vína a zkuste se zamyslet a odpovědět si na následující otázky. A protože co je psáno, to je dáno, vypracujte si odpovědi také písemně.

Můžete se k nim vracet, hodnotit co se povedlo, nepovedlo, na čem je třeba zapracovat a popřípadě svou cestu a cíle kdykoliv v budoucnu upravit.

Určitě se taky časem dostanete do bodu, kdy budete mít pocit, že za své studium jenom vyhazujete své peníze a drahocenný čas z okna, že už se vám nechce, že už nemůžete, že… a dostaví se ty nejrůznější výmluvy a váhání, proč to vlastně (ne)dělat a rovnou se na to nevykašlat.

Dobrý nápad je si odpovědi na otázky někde vylepit na viditelné místo doma nebo v práci a sem tam na ně kouknout. Můžete to pojmout kreativně, vytvořit si „plakát“ a polepit ho výstřižky z časopisů, vlastními malůvky, nebo pěknými obrázky. Čím více energie věnujete do svých příprav a přemýšlení o své cestě a cíli, tím více energie se vám na této cestě vrátí.

Učení jazyka není na měsíc, není to ani na rok, dva. Naučit se jazyk kvalitně je dlouhodobou záležitostí, ale jakmile dospějete do úrovně B1-B2, už se potom hůř zapomíná a jenom se ladí detaily.

Tak hurá do toho:

1. PROČ se chcete učit anglicky?

Toto je spíše obecná otázka. Je to proto, že se chcete dorozumět na cestách, toužíte porozumět filmům, zprávám, rádi čtete cizojazyčnou literaturu, zahraniční časopisy, používáte angličtinu v práci, nebo byste se rádi přiblížili svému zahraničnímu idolu? Nebo prostě musíte, protože to po vás někdo (rodiče, učitelé, zaměstnavatel…) chce?

Když jsem byla malá a rodiče mě přihlásili do kroužku angličtiny, měla jsem štěstí, že jsem měla skvělou paní učitelku a angličtina se mi sama líbila jako jazyk. Nad touto otázkou jsem nikdy nemusela přemýšlet. Bylo to jednoduché – CHTĚLA jsem se naučit anglicky.

Kdybych to dneska neuměla, měla bych hrozně motivů, proč se začít učit. Angličtina mi otevřela brány do světa, kde jsem cestovala, studovala i pracovala, obohatila mě o kulturní poznatky, když mi dovolila nahlédnout do rodin všude možně po zeměkouli.

Denně si čtu nejnovější zprávy v angličtině, které nejsou omezené na jedno území, ale jsou globální, čtu si návody na různé postupy, manuály, marketingové vychytávky, které potřebuji k podnikání, koukám na filmy, které ještě nemají dabing (ne, že bych čekala, až je nadabují, ale mám k nim přístup dříve než ti, kteří na něj čekají), koukám na nejnovější videa o zdravém životním stylu, učím se nejnovější trendy v ručních pracích, ve kterých se seberealizuji. A to všechno a mnohem víc díky jazyku, který jsem se tenkrát chtěla učit.

2. Jaký máte CÍL?

V tomto smyslu se cílem rozumí bod, kterého byste chtěli svým studiem dosáhnout. Nemusí nutně znamenat určitou jazykovou úroveň (A0-C2), ale třeba je vašim záměrem zvládnout:

  • turistickou angličtinu,
  • angličtinu pro cestovní ruch všeobecně,
  • nebo byste se chtěla například dorozumět na nějaké zahraniční kulturní události (kdysi jsem učila pána, který se chtěl podívat na Olympiádu v Londýně a anglicky se učil jenom kvůli tomu),
  • máte přítele/partnera/kamarádku cizince (nemusí být ani rodilý mluvčí) a chtěli byste s ním vézt potřebnou komunikaci,
  • máte v zahraničí rodinu a angličtina by vám mohla usnadnit vztahy, protože se nechcete učit jiný cílový jazyk,
  • hodně cestujete pracovně a potřebujete se domluvit na letišti, v hotelu aj.
  • potřebujete zvládnout zkoušku z angličtiny, nebo maturitu…

Věřím, že kolik lidí, tolik různých cílů. Možná ani jeden výše nebude sedět právě na vás, protože máte cíl(e) úplně jiné. To všechno je v pořádku. Je potřeba si všechno řádně napsat a cítit to od srdíčka.

Stanovte si tedy jasný a konkrétní cíl, kterého byste chtěla dosáhnout, a nezapomeňte zapsat také časový limit, ve kterém má být naplněn. Čím jasnější představu budete mít o časovém horizontu, tím lépe se vám budou podnikat malinkaté krůčky k jeho dosažení.

3. Jak se UČÍTE?

Pokud jste se dlouho nic neučila, vzpomeňte si, jaká jste byla studentka ve škole? Byla jste „puntičkář“ nebo spíše „flákač“? Kolik energie jste musela studiu věnovat? Šlo vám učení „samo“, nebo to spíše „dřelo“? Jakou máte paměť? Zapamatujete si spíše to, co vidíte, slyšíte, zapíšete si, nebo si to rovnou vyzkoušíte? Bavilo vás v matice počítat příklady, nebo raději rýsovat? Učíte se rádi vzorečky, poučky, máte rádi přehledný systém?

Zamyslete se nad sebou a nad tím, co vám v učení šlo a co vás bavilo. Vzpomeňte ale také na to, co vám nešlo a nebavilo, a zkuste se zapřemýšlet nad tím, jak by se to dalo upravit, tak, aby to zábava byla. To všechno se totiž dá napasovat na vaše studium angličtiny a učení může jít jako po másle.

Umíte nějaký jiný jazyk a jak jste se ho (na)učila? Vyplňováním cvičení a gramatických jevů, posloucháním (podcastů, rádia aj.), psaním (esejí, dopisů, pohlednic, článku na blog, příspěvků na Facebooku…) nebo čtením? Bavilo vás učit se věty nebo články nazpaměť, nebo jsi spíše volila „volnější“ formu?

Další důležitým faktem je, že jazyky většinou mají aspoň něco společného nebo podobného, na čem se dá stavět. Podobnou slovní zásobu, gramatiku, podobnou výslovnost. Co vám připadá podobné, se dobře učí, a ještě snadněji se používá. Běžte to prozkoumat.

4. Co vás BAVÍ?

Co je vaší vášní? Co děláte ráda? Na co se těšíte, když sedíte dlouhé hodiny v práci, až budete moci dělat? Nebo ještě lépe, co vás baví a můžete to zároveň dělat v práci? Může to být úplně cokoliv. Od sportů, přes ruční práce, k poslouchání hudby, vysedávání po kavárnách, nakupování a ještě dál.

Pokud jste se tady zarazila a máte pocit, že žádné koníčky nemáte, že vás nic nebaví, že vlastně nemáte na nic čas, dostáváme se zpátky k výmluvám a lenosti. Lidé mají zakotven pocit seberealizace ve svých potřebách. Pokud nedojde k uspokojování těch nižších potřeb, může také dojít k tomu, že nebude naplněna ani potřeba sebeuspokojování. Pevně věřím, že pokud jste dočetla až sem, že se vám umí rozpálit jiskřička a dokážete se pro něco zapálit.

Pokud opravdu na nic nepřijdete, zkuste zavřít oči a zjistit všechny překážky, které vám stojí v cestě sama sebe realizovat. Proč nemůžete dělat, co máte ráda? Jsou v tom peníze, čas, děti, rodina…? Představte si, že to, co vám bránilo, najednou zmizelo a není, tzn. máte dostatek peněz, času, rodina vás podporuje, máte veškeré prostředky, co byste tedy ráda dělala?

Teď se na to podívejte znovu a popřemýšlejte, jak by se tento váš koníček dal dělat v angličtině? Ráda pletete? Hledejte si návody na Youtube nebo Pinterestu, získáte mnoho inspirace a nenásilnou formou ji propojíte s cizím jazykem. Ráda posilujete, cvičíte, děláte jógu? Už jste vyzkoušela některá videa anglicky hovořících trenérů a koučů? Nebo ráda zahradničíte…?

Ve světě je velká spousta nadšenců v oblasti, která zajímá právě vás a bonusem je, že se naučíte a přiučíte spoustu užitečných slov a výrazů právě z toho, co vás baví! A to je důležité. 

Nepotřebujete znát jazyk horem, dolem. Potřebujete se dorozumět a povídat si hlavně o tom, v čem jste dobrá, co vás zajímá, protože pak budete schopna vést kvalitní konverzace.

5. Jaké máte ČASOVÉ MOŽNOSTI?

Již jste si stanovila časový horizont, ve kterém plánujete naplnit svůj anglický cíl. V tomto kroku taky popřemýšlejte nad tím, kolik času chcete DENNĚ jazyku věnovat? Ano, čtete správně. Tím „denně“ je opravdu myšleno každý den.

Podle vašich aktuálních potřeb sama víte, jestli vám stačí několik minut, nebo potřebujete momentálně zabrat a pořádně na sobě zapracovat, a najdete si třeba i několik hodin. To, že budete neoblomná, překonáte sama sebe, a budete na angličtině pracovat i přes svou nechuť, momentální odpor nebo lenost, brzy uvidíte výsledky a začnete se rychle posouvat kupředu.

To je jako s chozením do posilovny nebo s během. Budete-li chodit pravidelně, zvýší se vaše kondice a zpevní se vám svaly. Když však budete z pravidelně vynechávat a cvičení „podvádět“, vaše kondička se nezlepší, svaly porostou pomaleji, než si budete přát, a pokaždé, co se rozhodnete znovu vyběhnout, budete stejně zafuněná jako na začátku a můžete začínat znovu a znovu.

Věnujte tedy angličtině každý den, třeba po kousíčcích, 5-10 minutách ale pravidelně. Nenechte se otrávit, vystrašit, nedávejte si pauzu. 

Soustřeďte se hlavně na to, co vás baví, co máte ráda, co se vám líbí, čím žijete, co vás rozesměje a také na to, co odpovídá vaší jazykové úrovni.

Nezapomeňte si stáhnout ebook ZDARMA a připojte se do mé nové Facebookové skupinky Učím se GRAManglicky, kde si s ženami radíme jak na gramatické úlohy a cvičení! Přidat se můžete zde>>.

2 názory na “„I cesta může být cíl.“ Aneb jak vědět, jak vykročit a kam pokračovat?”

  1. Pingback: Za jak dlouho se naučím anglicky? - Michaela Karkošková

  2. Pingback: Za jak dlouho se naučím anglicky? - Michaela KARKOŠKOVÁ

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Míša Karkošková