fbpx

eJOY English – kapka, která by neměla chybět ve vašem prohlížeči Chrome

Už vícekrát jsem ve svých článcích i v příspěvcích na Facebooku zmiňovala, jak velkou a důležitou roli hraje při výuce jazyků čtení. Čtením si nejenom osvojujete a opakujete slovní zásobu, učíte se a automatizujete si fráze, idiomy, rčení, ale i snadno a nenápadně pracujete na své gramatice.

Jak si můžete čtení co nejvíce usnadnit, zefektivnit, zrychlit a dobře se u něj naučit výslovnost? Pořiďte si elektronickou čtečku!

Slyšela jste o elektronické čtečce?

Já si pro své čtení oblíbila elektronickou čtečku (Kindle), kterou jsem před několika spoustu lety dostala od svého milého k narozeninám. Přestože má více než deset let:

  1. Nabitá baterie pořád vydrží déle než měsíc
  2. Na sluníčku čtu s přehledem, protože se její obrazovka neodráží
  3. Mám v ní uloženo spoustu knížek, které jsem již četla, nebo to někdy v budoucnu plánuji.

Spousta mých kamarádů a známých pořád namítá, že kniha je kniha, musíte ji cítit, vonět a nic nenahradí pocit šustícího listovaní. Měla jsem stejné pocity, ale čtečka mě brzy ujistila v omyl.

Procestovala se mnou velký kus světa. Mám díky ní na nočním stolku ne jednu knihu, ale celou svou oblíbenou knihovnu, a navíc: v knihách si mohu dělat poznámky, podtrhávat pasáže a později se k nim vracet.

V čem vyhrává čtečka nad vůní a šustěním knih?

Co považuji za maximální TOP, je možnost nechat si jakýkoliv text přečíst nahlas! Když některému slovíčku nerozumím, najedu před něj kurzorem a na spodní liště zařízení mi najede překlad nebo slovíčko vysvětlené v cílovém jazyce. Po rozkliknutí se dostanu do slovníku, který jsem si do zařízení stáhla a můžu s novým slovíčkem pracovat dál.

Nechcete nutně do čtečky investovat? Ani nemusíte!

Nedávno jsem podobnou a ještě „VYTUNĚNĚJŠÍ“ funkci objevila jako doplněk do internetového prohlížeče Chrome s názvem: eJOY English, který si můžete zdarma stáhnout a instalovat tady a jeho ikonu – kapku💧 – používat při čtení jakéhokoliv textu na internetu.

Po označení a najetí kurzorem na slovíčko, kterému nerozumíte, vám vyběhne okénko, kde si můžete navíc rozkliknout (a poslechnout):

Slyším: „Wooow?“

Najedete-li na černá sluchátka🎧, spustíte také možnost přečtení daného článku, kterou si můžete pustit rychle nebo pomalu podle vaší libosti, stejně tak jako si můžete nastavit, jestli chcete, aby se vám zvýrazňovaly (a jak) právě čtená slova.

No není to pecka?

Tak a jestli teď ještě nesedíte na zadku, radši si sedněte! 😊

eJOY funguje také na titulky na videu, které si přes počítač pouštíte – ať už přes Youtube nebo Netflix (které mimochodem nedávno spustilo funkci zpomalování obrazu).

Musím přiznat, že eJOY plně využívám zatím pouze na počítači, kde mi plní obrovskou soukromou i pracovní službu. Vy si ji však můžete stáhnout také do svých mobilů a prozkoumat ji více do hloubky taky tam.

Už žádné výmluvy na rychlé klipy, seriály a filmy. Ode dneška jen v originále, s titulky a eJOY!

Nezapomeňte si stáhnout ebook ZDARMA a připojte se do mé nové Facebookové skupinky Učím se GRAManglicky, kde si s ženami radíme jak na gramatické úlohy a cvičení! Přidat se můžete zde>>.

2 názory na “eJOY English – kapka, která by neměla chybět ve vašem prohlížeči Chrome”

  1. Pingback: Jak na slovní zásobu? - Michaela KARKOŠKOVÁ

  2. Pingback: Učte se angličtinu posloucháním písniček - Michaela KARKOŠKOVÁ

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Míša Karkošková