fbpx

Velikonoce (Easter) 🐰🐤🌷

 

„Eastertime is lots of fun,

That´s when the Easter bunny comes,

Put your basket out and wait;

Wake up when the church bells ring,

Then go to church and sing, sing, sing.“

autor: neznámý

 

Křesťanské oslavy u nás i v UK

Velikonoce jsou pro většinu lidí symbolem příchodu jara, pomlázky, barvení vajíček a několika dní volna. Pro věřící jsou však nejposvátnějším svátkem v roce, který spojuje mystérium propojení života a smrti.

Věřící začínají velikonoční období již 40 dní před Velikonoční nedělí (Easter Sunday) tzv. půstem (Lent), který začíná na Popeleční středu (Ash Wednesday).

Poslední týden půstu se nazývá Svatý týden (Holy Week) a připomíná události vedoucí ke smrti (death) a vzkříšení (resurrection) Ježíše Krista.

Květná neděle (Palm Sunday) je začátkem Svatého týdne, kdy se v kostelech ve velké části světa připomíná příchod Ježíše do Jeruzaléma.

Lidé ho vítali a oslavovali jeho příchod máváním palmových listů, od toho pochází v angličtině její název.

Zelený čtvrtek (Maunday Thursday) je dnem před Ježíšovým ukřižováním (crucifiction), připomínající si Poslední večeři páně (Last Supper). V tento den jsou odstraňovány všechny dekorace z kostelů.

Velký pátek (Good Friday) je nejvážnější den Svatého týdne, protože je dnem smutku a ukřižování Ježíše Krista. V kostelech probíhají truchlivé bohoslužby (mournful services). Hodně Křesťanů v tento den jí málo, nebo se postí.

Velikonoční pondělí (Easter Monday) je ostrým kontrastem k Velkému pátku, protože se v tento den slaví Ježíšovo vzkříšení (resurrection). Mnoho kostelů je barevně vyzdobeno velikonočními liliemi (Easter lilies) a barevnými transparenty.

Světské oslavy v UK

V Anglii se světské Velikonoce slaví jinak než u nás v Česku. Nepletou pomlázky / karabáče (braided whips), nešplíchají se voňavkami (pouring perfumes) a nedodržují výprask (whipping traditions).

Lidé chodí do kostela na speciální Velikonoční bohoslužby (Easter services). Specialitou jsou buchtičky „Hot crossed buns„, které jsou dostupné v supermarketech a symbolizují ukřižování Ježíše Krista. Jsou výborné s máslem (i marmeládou).

Na Velikonoční pondělí obdrží děti čokoládové vajíčko nebo zajíce, většinou při hře zvané „Easter egg hunt„, kdy pomocí malých indicií hledají „poklad“ v parku nebo doma po zahradě.

Děti si také vyrábějí kloboučky (Easter Bonnets), které zdobí velikonočními dekoracemi a někde pořádají i jejich promenády (Easter Bonnet Parades).

Na oběd se většinou vaří sváteční „Sunday Roast„, který se skládá z pečeného hovězího, krůtího, vepřového nebo jehněčího masa s vařenou zeleninou (mrkví a hráškem), pečenými brambory a omáčkou (gravy).

Velikonoční pondělí je státním svátkem, tzv. „Bank Holiday“, kdy jsou obchody a úřady zavřené a děti nechodí do školy.

Aktivity s angličtinou

Přichystala jsem aktivity, které můžete o Velikonočním volnu vyzkoušet se svou rodinou a naučit se díky nim (novou) slovní zásobu.

1. Velikonoční slovní zásoba na Quizlet

Na Quizlet se budete muset registrovat.

Kromě mé připravené sady zde najdete velké množství slovní zásoby a můžete si ji procvičit na cvičeních (nejenom jak se co čte, píše, ale také vyslovuje) nebo si kartičky či seznamy vytisknout, nebo si s nimi zahrát jednu z nabízených her.

2. Velikonoční DOBBLE

Dobble je zábavná aktivita jak pro malé, tak i velké. Nezáleží ani na Vaší jazykové úrovni. Začátečníci si můžou procvičit dny v týdnu, zatímco pokročilejší názvy velikonočních dní. 

Nachystané DOBBLE stačí vytisknout a můžete procvičovat. 🙂 Seznam slovíček si můžete stáhnout tady.

3. Slovní zásoba zvířátek, jejich mužských, ženských protějšků, mláďat a stád

Prezentaci najdete zde.

4. Video o tom, jak se slaví Velikonoce v Anglii

5. Vytvořte si velikonoční klobouček podle návodu

Inspirujte se na Pinterestu a vytvořte si (s dětmi) velikonoční klobouček.

6. Schovejte po zahradě vajíčka a hledejte se společně s dětmi "Easter Egg Hunt"

7. Zahrajte si postřehovou hru na počítání

Doufám, že si letošní Velikonoce užijete a vyzkoušíte některou z aktivit. Není nic jednoduššího, než se jazykem nechat obklopit a věnovat si ho za odměnu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Míša Karkošková