fbpx

Poslouchám, posloucháš, posloucháme

Má nejčastější rada, jak se efektivně naučit anglicky je se angličtinou doslova „obklopit“. 

Já sama poslouchám každý den. Pokud nemám zrovna zapnuté anglické rádio při práci, poslouchám audioknížky u vaření, písničky u uklízení, podcasty v autě, romány večer před spaním… Kdykoliv potřebuju k něčemu najít návod, sáhnu většinou po youtube a když nevím, co hledám, vygooglím si, co potřebuji, a ono mě to samo navede. Večer většinou koukáme na Discovery nebo Netflix. Aniž bych si to uvědomovala, mám denní dávku angličtiny do ucha. 🙂

Spousta letošních i minulých maturantů má problémy s poslechem, který se stal nedílnou součástí didaktického testu z angličtiny. Na poslechy v hodinách je buď kladen malý důraz, nezbývá na něj čas, a co si budeme vykládat, za pět minut týdně ho do ucha nedostaneme.

Jak ho tedy nejlépe natrénovat? Poslouchat, poslouchat, poslouchat…! Ani ten sebelepší učitel vás nenaučí porozumět poslechům, pokud to nebudete chtít slyšet a sami trénovat.

Abychom si věci osvojili, naučili se je správně, zafixovali a používali je, je důležité je dělat pravidelně

Spojte si poslouchání podcastů, rozhovorů, anglického rádia, talkshows, nebo filmů s nějakou pravidelnou aktivitou a budete se divit, jak se vám to rychle zúročí.

Propašujte poslech do každodenních činností!

Kolik minut/hodin trávíte denně na Facebooku, Instagramu, či projížděním Seznamu? Kde dané aktivity provozujete? Co si pustit krátké video ráno na záchodě či v koupelně při líčení? Pokračovat pár minutami podcastu po cestě do práce? A to klidně v autě, autobuse i na kole? (Samozřejmě pozor na bezpečnost na cestách!) O obědové pauze jistě stihnete krátký videonávod, jak uháčkovat dceři panenku, i které svaly procvičit večer v posilovně. Tam potom můžete poslouchat motivační písničky a zaměřit se na jejich texty, nebo si večer u lahvinky vína pustit film v originále.

Zde je několik tipů, jak si vytvořit poslechový návyk:

Několik tipů jak si vytvořit poslechový návyk:

Ne každý má možnost vycestovat do zahraničí, aby si jazyk „naposlouchal“, ale internet má dneska téměř každý. Když ne doma, v každé knihovně, nebo informačním centru. Bez něho byste nečetli ani můj článek. Internet je celá studnice témat a poslechů.

Nabízím své TOP tipy do ouška, nemusíte je brát chronologicky, ani stresovat nad tím, čím začít. Stačí si vybrat jeden „srdeční“ a na ten zaměřit svou pozornost. Každému sedí něco jiného, máme jiné jazykové znalosti a časovou kapacitu:

TOP tipy do ouška

Jak poslouchat?

Teď, když už víte, co poslouchat, měli byste také vědět – JAK. Poslech se dělí na dva základní typy: aktivní a pasivní.

Pasivní znamená, že posloucháte, ale přitom se věnujete jiné aktivitě. Přestože nedáváte až takovou pozornost, mozek vnímá podvědomě, co slyší, a zanechává si paměťové stopy. Přestože se nesoustředíte, učíte se, takže to má smysl.

Aktivní poslech naopak vyžaduje vaši plnou pozornost, čas a možná i kousek papíru nebo poznámkový blok. Zaměřte se na to, o čem se mluví, na slovní zásobu, použité fráze, intonaci, výslovnost i frázování.

Pokud je poslech složitý, zkuste si najít jeho přepis. (Najdete ho pod názvem: „transkript“. Posloucháte-li hudbu – přepis písničky najdete pod „lyrics“.) Neznámá slovíčka si vyhledejte ve slovníku, nebudete-li si jisti, jak se správně píšou, zkuste vyGooglit celou větu. Slovíčka si také zapište do sešitu, na kartičky, do Quizletu nebo na „sticky notes“ a často si je opakujte.

Úžasnou a funkční metodou, jak se díky poslechu naučit také výslovnost a získat jistotu v mluvení je tzv. „shadowing“, neboli „stínování“, kdy aktivně posloucháte řečené, po jednotlivých větách však poslech zastavujete a opakujete co nejpřesněji, co jste slyšeli. Častým tréninkem propojíte, co slyšíte s tím, co říkáte a získáte sebevědomí při komunikaci.

Nehledejte výmluvy, hledejte prostředky! 😉

4 názory na “Poslouchám, posloucháš, posloucháme”

  1. Pingback: Anglické úkoly do plážové tašky 🌞🦩👙 - Michaela KARKOŠKOVÁ

  2. Pingback: Schlaďte svou angličtinu přes léto na ledničce, aby úplně nevychladla 🌞🦩👙 - Michaela KARKOŠKOVÁ

  3. Pingback: Jak schladit angličtinu přes léto, aby úplně nevychladla? - Michaela KARKOŠKOVÁ

  4. Pingback: Youtubová videa do ucha? Proč ne? - Michaela KARKOŠKOVÁ

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Míša Karkošková