fbpx
Anglické slovesné časy

3 tipy, jak se zorientujete v anglických časech

Pokud jste se anglicky někdy učili, nebo jste se o ni zajímali, jistě se k vám doneslo, že angličtina má několik SLOVESNÝCH ČASŮ. Tak schválně, víte přesně kolik? 🙂

V češtině používáme tři časy k označení různých časových rovin – minulý pro minulost, přítomný pro přítomnost a budoucí pro budoucnost. Čistě technicky vzato má angličtina pouze dva časy – přítomný a minulý. 

Překvapilo vás toto číslo? Další „časy“, o kterých se učí, jsou vlastně smíchané gramatické kategorie, pomocí nichž vyjadřujeme jednotlivé časové roviny a vztahy mezi nimi.

K jejich naučení a používání v běžné komunikaci nebudete potřebovat celou „gramatickou omáčku“. Postačí vám pochopit, kdy a který čas použít, jak pomocí něho vytvořit věty a pak si drilem a pravidelným opakováním věty natrénovat, abyste získali rychlost a větší sebevědomí.

Já svým studentům představuji 13 „časů“, které je učím postupně za pomocí názorných obrázků a hlavně tak, aby je dokázali IHNED používat:

  1. přítomný prostý (the present simple)
  2. přítomný průběhový (the present continuous)
  3. předpřítomný prostý (the present perfect)
  4. předpřítomný průběhový (the present perfect continuous)
  5. minulý prostý (the past simple)
  6. minulý průběhový (the past continuous)
  7. předminulý prostý (the past perfect)
  8. předminulý průběhový (the past perfect continuous)
  9. budoucí prostý (the future simple)
  10. budoucí průběhový (the future continuous)
  11. vazba going to..
  12. předbudoucí prostý (the future perfect)
  13. předbudoucí průběhový (the future perfect continuous)

Pozn.: předbudoucí a předminulé časy jsou jazykovými „vychytávkami“ a učí se většinou až od úrovně B1, častěji B2. Maturitní zkoušku bez nich zvládnete a pro běžnou komunikaci na dovolené, či v práci nejsou až tak nezbytné.

Patříte-li k začátečníkům, můžou se vám časy zdát děsivé, ne-li nejděsivější částí studia. Mají ale svou logiku a vycházejí z pevně stanovených vzorců, takže ve výsledku nejsou až takovým oříškem. 🙂 Podrobněji se o časech dočtete v mém E-BOOKU ZDARMA, kde si také můžete jednotlivé tabulky viz níže vytisknout a mít vždy po ruce.

Zajímá vás také, jako spoustu mých studentů, zda musíte umět úplně všechny časy? Já říkám, že byste měli. 🙂 Pro začátek si samozřejmě vystačíte s málem. Znám spoustu lidí, kteří dokáží hodiny komunikovat v přítomném čase a při přechodu do minulosti nebo budoucnosti pouze naznačí rukama před (budoucnost) nebo za sebe (minulost). 

Naučíte-li se však používat slovesné časy uceleně a správně, nejenom, že získáte větší sebevědomí, ulehčíte si také vzájemné dorozumění, ale hlavně přiblížíte svou angličtinu blíže rodilým mluvčím.

Tip č.1: Učte se časy krok za krokem

Ať už s angličtinou začínáte, patříte-li k věčným začátečníkům, nebo se anglicky učíte již nějakou dobu, ale potřebovali byste se přijít časům na kloub, doporučuji se časy učit postupně

Začněte přítomným prostým – všemi jeho náležitostmi s otázkami a zápory, pak průběhovým a jeho problematikou (nebo klidně v opačném pořadí), a teprve až si osvojíte každý z nich, naučte se je kombinovat v řeči. Až si budete jistí i v tomto, pokračujte časy minulými nebo budoucími a zase krok za krokem.

Každý jeden čas, na kterém právě pracujete, procvičujte tvořením vět s co nejvíce různými slovesy, tzv. drilem. Drilujte nejenom osoby, ale také věty postupně rozšiřujte. Můžete to dělat např. takto (přít. č. prostý):

I go. You go. He goes. Tom goes. She goes. Jane goes. It goes. The dog goes. We go. You go. They go. Their friends go.

I go home. You go to school. He goes to bed early. She goes outside on Friday nights…

Velkou výhodou je si vytvořené věty i zapisovat. Můžete je později využít k tvorbě otázek a záporů!

Tip č.2: Pomozte si tabulkami

Sestavila jsem pro vás přehledné tabulky, pomocí nichž se snadno zorientujete v tom, co potřebujete říct. Ať už teprve s časy začínáte a učíte se je jeden po druhém, nebo se rychle potřebujete rozhodnout, který při komunikaci použít, držte se těchto kroků:

Krok č. 1:

Naučte se slovesa nebo mějte přehled základních 100 sloves pořád po ruce.

Krok č. 2:

Učíte se nebo vyprávíte o přítomnosti, kdy se něco děje, o minulosti, kdy se něco událo, nebo se teprve něco odehraje a bude to budoucnost? Mrkněte do tabulky níže a podle toho si zvolte jeden ze tří sloupečků; dále se budete rozhodovat v odstínech této barvy.

Anglické slovesné časy se pak vždy dělí na PROSTOU a PRŮBĚHOVOU FORMU. Zatímco prosté udávají, že se něco děje pravidelně (opakovaně/v cyklech/řádech apod.), průběhové formy naznačují, že aktuálně něco probíhá a trvá.

V šipkové části si tedy najděte tu, která nejlépe vystihuje to, co chcete říct. Šipka vás dovede k názvu času a příkladu jeho využití.

Krok č. 3:

V následující tabulce se podívejte, jak se daný čas tvoří

Zvolte správnou osobu (KDO), která děj vykonává: vyjádříte ji buď zájmenem (já, ty , ona…), osobním jménem (Jane, Tom, Jessica…), nebo jiným podstatným jménem (můj pes, kočka, kniha, naše rodina aj.), které reprezentuje podmět a přidejte sloveso (tzn. CO někdo dělá), které budete časovat dle následující tabulky:

Tip č.3: Pusťte se do toho

Nyní znáte první dva tipy, jak se zorientovat v anglických slovesných časech a čeká vás ještě poslední. Můj tip č. 3 zní: Pusťte se do toho a začněte tipem č.1. 🙂

Věřte, že skládání vět v angličtině je jednoduché jako puzzle, a nakonec neobsahuje ani tolik dílků. Stačí vědět, co kam patří a najít si v tabulce logiku. Tím zvládnete celou podstatu časování v angličtině. Tak hurá na procvičování! 

Protože se lektorování angličtiny věnuji již léta a vím, že se studentům drilování časů krok za krokem na reálných větách v budoucnu bohatě odmění, sepsala jsem dva ebooky, díky nimž můžete začít trénovat anglické časy také vy a třeba hned. Koupit si je můžete kliknutím na obrázky:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Míša Karkošková