fbpx

Jak vyzrát na anglické časy?

Pokud jste se anglicky někdy učili, nebo jste se o ni zajímali, jistě se k Vám doneslo, že angličtina má několik slovesných časů. Tak schválně, víte přesně kolik? 🙂

V češtině používáme tři časy k označení různých časových rovin – minulý pro minulost, přítomný pro přítomnost a budoucí pro budoucnost. Čistě technicky vzato má angličtina pouze dva časy – přítomný a minulý. Překvapilo Vás toto číslo? Další „časy“, o kterých se učí, jsou vlastně smíchané gramatické kategorie, pomocí nichž vyjadřujeme jednotlivé časové roviny a vztahy mezi nimi.

Tady vás určitě napadlo: „Výborně, dejte mi dva časy a zítra mluvím plynule!“ Bohužel to nebude až tak jednoduché, ale slibuji, že s jednoduchým a přehledným návodem to spolu zvládneme!

Pro naše potřeby budeme používat 13 „časů“:

  1. přítomný prostý (the present simple)
  2. přítomný průběhový (the present continuous)
  3. předpřítomný prostý (the present perfect)
  4. předpřítomný průběhový (the present perfect continuous)
  5. minulý prostý (the past simple)
  6. minulý průběhový (the past continuous)
  7. předminulý prostý (the past perfect)
  8. předminulý průběhový (the past perfect continuous)
  9. budoucí prostý (the future simple)
  10. budoucí průběhový (the future continuous)
  11. Going to..
  12. předbudoucí prostý (the future perfect)
  13. předbudoucí průběhový (the future perfect continuous)

Předbudoucí a předminulé časy jsou jazykovými „vychytávkami“ a učí se většinou až od úrovně B1, častěji B2. Maturitní zkoušku bez nich zvládnete a pro běžnou komunikaci na dovolené, či v práci nejsou až tak nezbytné.

Pro začátečníka se můžou časy zdát děsivé, ne-li nejděsivější částí studia, mají ale svou logiku a vycházejí z pevně stanovených vzorců, takže ve výsledku nejsou až takovým oříškem. 🙂 Podrobněji se o časech dočtete v mém e-booku zdarma, kde si také můžete jednotlivé tabulky vytisknout a mít vždy po ruce.

Je to tak jednoduché.

Níže naleznete návod, jak s určením správného času začít:​

V následující tabulce se podívejte, jak se daný čas tvoří

Zvolte správnou osobu (KDO), která děj vykonává: vyjádříte ji buď zájmenem (já, ty , ona…), osobním jménem (Jane, Tom, Jessica…), nebo jiným podstatným jménem (můj pes, kočka, kniha, naše rodina aj.), které reprezentuje podmět a přidejte sloveso (tzn. CO někdo dělá), které budete časovat dle následující tabulky:

Věřte, že skládání vět v angličtině je jednoduché jako puzzle, a nakonec neobsahuje ani tolik dílků. 🙂 Stačí vědět, co kam patří a najít si v tabulce logiku. Tím zvládnete celou podstatu časování v angličtině. Tak hurá na procvičování!

Rada na závěr: Vůbec se nebojte, že vyberete nesprávný čas! V Anglii kvůli tomu určitě nezačnou jezdit vpravo. 🙂

Nezapomeňte si stáhnout ebook ZDARMA a připojte se do skupinky na Facebooku, kde si s ženami radíme jak na gramatické úlohy a cvičení! Přidat se můžete zde>>.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Míša Karkošková