fbpx

Hubneme s angličtinou

Trápíte se s nadváhou, hubnutím, dietami nebo máte rády různé pohledy na stravu? Chcete se dozvědět o stravovacích programech v Anglii, jak fungují a že si díky nim můžete vylepšit svou angličtinu? Je-li výživa vašim tématem, měla byste uvažovat také nad jejím propojením s jazykovým studiem.

Hubnu celý život. Vždycky jsem byla obrovská, a proto jsem se spíše stranila fotoaparátům. Jak se s přibývajícími roky koukám na fotky zpětně, zjišťuji, že lépe už bylo, a přestože sporadicky běhám a cvičím jógu, vyzkoušela jsem asi všechny diety světa, nějak se mě ty kila nechtějí pustit.

A protože, a nichž bych si to chtěla jakkoliv přiznat, dietování je součástí mého už-na-dvou-rukách-nespočítatelného života, rozhodla jsem se napsat článek o tom, jak se přibírá a hubne v Anglii a inspirovat vás k tomu, že se můžete učit anglicky i při hubnutí.

Jak je jednoduché být tlouštíkem v Anglii?

Když jsem přijela do Anglie, byla jsem jako v sedmém nebi. Fakt, že vlezete do obchodu, vyberete si, co se vám líbí, vyzkoušíte, zaplatíte a jdete, byl docela kulturním šokem. Velikosti mají číslované …12, 14, 16, 18… takže už samotný pocit, že nemáte …42, 44, 46, 48… je samo o sobě velkým potěšením. Obchody jsou navíc narvané i pěknými věcmi pro mladé ve větších velikostech. Ráj na zemi!

Přesto jsem dostala už po tisíci prvé chuť se sebou něco udělat.

Koupila jsem si nové tenisky, legíny a permanentku do fitka. Měsíční členství ve fitku mě vyšlo na £40 (tehdy asi 1.200 korun). V ceně členství byla neomezená návštěva posilovny, všech „classes“ (aerobik, zumba, jóga, pilates, spinning – a všeho možného) a neomezený vstup do bazénu s vířivkou. V posilovně byl navíc po ruce trenér, který vás poprvé provedl a všechno vám ukázal.

Bylo to boží! Chodila jsem tam chodit na běžeckém páse a u toho koukat, jak se kolem mě všichni potí, jak dřou, a taky na televizi, kterých tam bylo všude několik. Za odměnu jsem hodila pár bazénů v krásném, řekla bych až romantickém, bazéně a zbytek proseděla ve vířivce. Moc jsem tomu nedala, ale i tak jsem se cítila jako ohromná „fitness girl“, potkala spoustu zajímavých lidí, a hlavně jsem se odreagovala.

Až teď vidím, proč to moc nefungovalo 😊

Přihláška do kroužku pro tlusté

Abych ale neodbíhala od tématu. Svůj „pohyb“ jsem se rozhodla doplnit lepší stravou a přihlásila se také do „hubnoucího kroužku“, jak mu říkala jedna holčina, která mě tam víceméně naverbovala. V UK mají takové kroužky dva, na to jsem přišla až později.

Ten můj se jmenoval Slimming World. Je to doopravdy něco jako „kroužek pro tlusté“. Mají celostátní podporu, můžete se přihlásit někde, chodit kdykoliv a kdekoliv, když zrovna nemůžete tam, kam patříte. Vydávají kuchařky, časopis, dělají si něco jako „miss hubeňour(ka)“ a mají úžasnou online podporu.

Přijdete na první sezení dříve, zaplatíte poplatek, dostanete učebnici, vysvětlí vám, co můžete/nemůžete jíst, jak to máte dělat, stanovíte si hubnoucí cíl, zváží vás, váhu zapíšou do vaší učebnice a vy si sednete na židličku do kroužku, kde čekáte, až se zbytek dováží a může se začít.

V tom chodí asistentky a nabízejí vám nápoj zdarma a vysvětlují, že si můžete dokoupit také tyčinky a různé produkty, které vám pomohou s obměnou jídelníčku… Říkáte si:

 „Asi to bude něco úžasného, když slečna vedle spořádala už čtyři a paní vedle ní zrovna oblíká kalhoty, boty, navlíká opasek, nasazuje svetr, zapíná náušnice, omotává se tunelovým šátkem a celá fialovo-zelená dosedá na židličku a taky hned několik tyčinek s blahem spořádá.“

První hodina

Kroužek vždycky vede nějaká paní, ta všechny srdečně přivítá a pak na tabletu losuje jednoho po druhém, řekne, kolik za poslední týden shodil/přibral, jak je to možné, co pro to kdo (ne)dělal, jaké jsou plány na víkend, co si vybrat v jaké restauraci, aby to co nejvíce vyhovovalo plánu a každý si zároveň stanoví cíl, kolik za následující týden zhubne.

Lidé rádi sdílejí recepty, které vyzkoušeli, chlubí se, co dělali o víkendu a jak budou vzorní a co udělají pro to, aby „nevyšli ze své cesty“.

Na konci hodiny rozdají asistentky diplomy a samolepky pro ty, kterým se to za týden povedlo, kteří dosáhli nějakého kilového jubilea nebo, kteří už shodili doopravdy moc a třeba se drží. Ten, kdo dosáhne svého stanoveného cíle a udrží se v něm navíc nikdy už nemusí platit poplatek za lekce.

Tak jsem teda přežila první hodinu, druhý den vyházela celou ledničku, špajzku i šuplíky, nakoupila podle instrukcí a najela na režim. 

První vážení

Za první týden se prý shazuje až 8 liber! Poctivě jsem všechno dodržovala, ale celé se mi to nějak nezdálo.

Přišel den a čas vážení. Koukám na holku, se kterou jsme tam začaly chodit a je nějaká zeleno-fialová a možná snad i shodila? Vlezu na váhu a: mínus dvě libry! Koukali se na mě, že jsem to totálně nedala. Holčina mínus 8. Říkám jí: „Ty jsi dobrá, jaks to udělala?“ Dostala jsem několik rad. „Nic jsem nezměnila. Akorát už třetí den nic nejím, dneska ani nepiji a před vážením musíš jít aspoň třikrát čůrat a pak si musíš sundat úplně všechno, co jde.

Konečně jsem také pochopila, proč se všichni ládují tyčinkami a pomalu vytahují svačiny z kabelek!

Příští týden jsem netrhala partu ani já!

Berte mě trochu s nadsázkou. Dietu jsem dodržovala poctivě, ale přišla jsem na to, že je potřeba v den vážení opravdu sundat nohu z plynu a méně jíst a pít a dobře si promyslet, co měl člověk minule oblečeného na sobě. Taky jsem se chodila před vážením vyčůrat.

Povedlo se mi však shodit 25kg za 4,5 měsíce.

Co všechno mi kroužek dal i vzal 🙂

Nebyly to však jenom kila, co odpadávaly, kroužek mi přinesl také spoustu jiných výhod. Naučila jsem se vařit různé pokrmy, rozšířila si a obohatila slovní zásobu o jídle, našla jsem si kamarádky Angličanky, se kterými jsme si měly o čem povídat a přečetla hodně z kuchařek a jejich časopisy, ve kterých byly inspirativní články o lidech, kteří dokázali hodně zhubnout a jak jim to změnilo život.

Přestala jsem chodit, když jsme se přestěhovali do jiného města a pak to tak nějak přestala dodržovat. Dieta je hodně omezená na jídla a produkty, které seženete jenom tam.

Protože ráda propaguji koncept učení se angličtiny jejím obklopením se, doufám, že jsem vás trošku svým článkem inspirovala a pokud právě hubnete nebo hledáte řešení, jak na to, mrkněte na stránky Slimming World nebo Weight Watchers, kde se dozvíte více o jejich programu, receptech a plánech, ale najdete tam také inspirativní příběhy lidí. Můžete tak hubnout s angličtinou. 🙂

Budu ráda za vaši zpětnou vazbu, like článku i sdílení. 😊

2 názory na “Hubneme s angličtinou”

  1. Pingback: Anglické úkoly do plážové tašky 🌞🦩👙 - Michaela KARKOŠKOVÁ

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Míša Karkošková