fbpx

Nakopněte svou angličtinu v 10 krocích

Žádný učený z nebe nespadl, ale každé dítě spadlo nejméně tisíckrát, než se pořádně naučilo chodit. Všechno chce svůj čas a níže najdete tipy a triky, jak můžete času při svém učení pomoci.

#1 Najděte si DŮVOD, proč se učit angličtinu.

Hnacím motorem každého člověka je bezesporu motivace („drive“), který nás žene kupředu. Po překonání počátečního úsilí se vše postupně stane obnošené, staré, a po chvíli motivace klesá, až úplně vymizí.

Najděte si důvod, proč se anglicky chcete nebo potřebujete naučit. Napište si ho do diáře, sešitu, knížky, nebo třeba na ledničku, a vždycky, když začnete váhat, přestane vás učení bavit nebo se vám nebude chtít, vraťte se ke svému důvodu a pocitům, které jste měli před začátkem studia.

#2 Vemte si příklad z dětí.

Děti se mají pořád co učit a nikdy se nevzdávají. Kolikrát spadnou a natlučou si koleno, rozbijí si bradu, čelo, než se pořádně naučí chodit, běhat, jezdit na kole? Kolikrát skomolí slovo, větu, r a ř, než se jim to povede správně? Každá cesta je trnitá, ale na jejím konci stojí zámek se spící princeznou a je jenom na vás, jak se s trním poperete.

#3 Najděte si svou METODU.

Při svém cestování jsem potkala hodně krajanů v zahraničí, kteří se doma angličtinu dlouhé roky učili a na své cesty odjížděli téměř nevybavení. Kolik z nich bylo doma diagnostikováno dyslektiky, dysgrafiky se špatnými známkami! Přesto si marně vzpomenu na jediného, který by se používáním jazyka v praxi ničemu nenaučil a nakonec nedomluvil.

Neučí se vám dobře slovíčka? Proč se je neučit jako celé fráze? Posloucháním písniček, koukáním na televizi, filmy, nebo stáhnutím aplikace do mobilu? Cest je velká spousta, najděte si tu, která vám bude vyhovovat.

 #4 Věnujte angličtině alespoň několik minut DENNĚ.

V praxi jsem potkala několik studentů, kteří věřili, že to lektor za jejich peníze během hodiny do nich „nalije“.  Jé to by byla utopie!

Představte si miminko, na které by někdo mluvil pouhou hodinu, hodinu a půl týdně. Myslíte si, že by se stihlo naučit do první třídy? Já rozhodně ne. Proto je velmi důležité zajímat se o jazyk i mimo lekce. Opakovat si slovíčka, látku, zkoušet si cvičení znovu a znovu dokola, aby se jazyk v hlavě zautomatizoval.

Ideální stav, kdy si hlava přestane překládat otrocky z jednoho jazyka do druhého a začne rovnou myslet v jazyce cizím, bohužel nepřijde hned, k tomu se člověk musí nejdříve dopracovat.

#5 OBKLOPTE se angličtinou.

Spousta lidí se mě ptá, jak si udržuji svou angličtinu a jestli jsem v kontaktu s jazykem.  A já bez mrknutí odpovídám, že jsem. Ne každý den mluvím anglicky, ale prostě jsem se naučila jazykem tak obklopit, že je součástí mého každodenního života. Mám mobil, televizi, tablet i další zařízení nastavené v angličtině, čtu anglické články, knížky, na Facebooku sleduji anglické skupiny, dopisuji si s lidmi, které jsem potkala na cestách. 

Poslouchám anglické rádio, když to zrovna nejde, zaposlouchávám se do anglických písniček, poslouchám, co znamenají a učím se jejich texty. Předplatila jsem si Netflix a doma sledujeme seriály a filmy v originále. Není vůbec naškodu pustit film a číst si k němu titulky.  Pamatujete na polské programy, dabované jedním pánem? I díky tomu, že jde v pozadí slyšet originální angličtina umí můj taťka klít v angličině na jednničku. 🙂

Spousta mých studentů si psala na „sticky notes“ jména věcí a lepila si je všude kolem sebe. Pokaždé, co se kolem sebe rozhlédli, si slovíčka zopakovali, a ty tak šly lépe do hlavy.

#6 Poslouchejte.

Většina lidí, kteří se anglicky nikdy neučilo dokáže z jednoduchého textu snadno vydedukovat, co chce básník říct. Psaná angličtina je jednoduchá a snadno odvoditelná. Zato mluvený jazyk je mnohdykrát úplně jiná španělská vesnice. Proto poslouchejte co nejvíce to jde. Písničky, filmy v originále, podcasty, zahraniční rádia aj. Poslechem nejenom začnete brzy rozumět, ale taky pochytíte správnou výslovnost. Více o poslouchání jsem psala v článku zde.

#7 NEučte se IZOLOVANÁ slovíčka.

Tak je brzy a snadno zapomenete. Všichni si v hlavě vytváříme myšlenkové mapy. Slova se nám pojí s dalšími slovy, určitými obrazci, pocity, místy… Zkuste se učit slovíčka touto cestou. Ke každému slovu si přiřaďte obrázek (nakreslete si ho, učte se z obrázkových karet „flashcards“…), místo, větu, se kterou se bude pojit, nebo nějakou legrační frázi, díky které se vám bude snadno pamatovat, například: pes – a doga hotdog („horký pes“ – hotdog) – to walk a dog (venčit psa) – a sausage dog (jezevčík)…

#8 Zkuste to!

„Lína huba, hotové neštěstí,“ platí doslova i při učení cizích jazyků.  Aneb – „lépe něco plácnout, než neříct vůbec nic!“ První plus pro vás – většina anglických rodilých mluvčí neumí žádný druhý jazyk, jen spoléhá na to, že anglicky prostě umí každý. Gramaticky byste je samotné mohli opravovat, v hovorové řeči se na ni totiž moc nehraje. Už teď jste na tom tedy líp, než oni. 🙂

Druhé plus pro vás – většina ne-rodilých anglických mluvčí se angličtinu učila taky od začátku a v určité fázi na tom byla stejně jako Ty. Tito mluvčí jsou navíc ochotni používat ruce a nohy, tak abyste se vzájemně dorozuměli. Prostě se nemáte čeho bát.  Jděte do toho!

#9 ČTĚTE knížky, texty, časopisy v cílovém jazyce.

Pravda, čtením se sice moc nerozmluvíte, ale v hlavě se vám zautomatizují slovíčka, fráze, i celá větná skladba. Budete-li navíc číst nahlas, začnete si uvědomovat, jak vaše angličtina zní, a po čase se začnete více soustředit na svůj přízvuk a výslovnost.

#10 MLUVTE si pro sebe – a NAHLAS.

Když jsem se učila já ještě na základní škole, využívala jsem dlouhé procházky se psem a představovala si různé situace, při kterých jsem mluvila anglicky. A tak jsem si při venčení z vesela mluvila sama pro sebe. Jednou jsem měla pohovor na pozici asistentky pro nejbohatšího ropného magnáta, vedla konferenci na téma globálního oteplování, šla na rande s Bono Boxem, jela metrem v Londýně… Kolikrát jsem se do situace zapovídala tak vážně, že jsem zapomněla, kde jsem, a když kolem mě někdo procházel, rychle jsem dělala, že mluvím na psa. 🙂 

Ne vždycky se vyskytne příležitost popovídat si s někým, já si jich denně tvořím dodnes hned několik. 🙂

Zajímá vás, jak dlouho to bude trvat? Čtěte zde.

 

Nezapomeňte si stáhnout ebook ZDARMA a připojte se do mé nové Facebookové skupinky Učím se GRAManglicky, kde si s ženami radíme jak na gramatické úlohy a cvičení! Přidat se můžete zde>>.

1 názor na “Nakopněte svou angličtinu v 10 krocích”

  1. Pingback: „I cesta může být cíl.“ Aneb jak vědět, jak vykročit a kam pokračovat? - Michaela KARKOŠKOVÁ

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Míša Karkošková